Potrebe za energijom kod dojilja su nešto veće nego za vreme trudnoće. Mlečne žlezde dnevno proizvode od 600 ml do 850 ml mleka. Vrednost energije u ljudskom mleku iznosi 67 kcal/100 ml, što znači da majka u prvih šest meseci dojenja mora da poveća svoj osnovni unos energije u proseku za 500 do 600 kcal dnevno. Dovoljan unos energije i hranljivih materija obezbeđuje nesmetano stvaranje i izlučivanje mleka, a istovremeno brine o zdravlju majke.
Ukoliko je unos energije, belančevina, vitamina i minerala u velikoj meri mali, organizam crpi potrebe iz majčinih zaliha što može štetiti njenom zdravlju. Potrebe za belančevinama i kalcijumom takođe su veće nego u vreme trudnoće. Zbog toga se u svakodnevnoj ishrani dojilje preporučuje dodatna šolja mleka ili odgovarajuća količina drugih mlečnih proizvoda (30 g sira, 100 g sira od kiselog mleka, 180 g jogurta, 50 g kiselog mleka ili 150 g sladoleda) koji obezbeđuju povećane potrebe za kalcijumom i zajedno sa redovnim konzumiranjem masne morske ribe (tunjevina, losos, skuša), krtine ili jaja, potrebe za kvalitetnim belančevinama.
Konzumiranjem morske ribe majke će za vreme dojenja takođe pokriti dodatne potrebe za jodom.Potrebe za mastima: za vreme dojenja kvalitetan sastav masti važniji je od količine masti (30 do 50 % energetskih potreba). U ishrani se preporučuje ista količina zasićenih masti (krtina, manje masno mleko i mlečni proizvodi), jedanput nezasićenih masti (maslinovo, suncokretovo, kukuruzno ulje i ulje repice) i više puta nezasićenih masti, prvenstveno omega 3 (masna morska riba) i omega 6.