Riba je najbolje nutritivno balansirana namirnica, lakše se vari od mesa, a prepuna je vitaminima i mineralima. Osim toga, sadrži omega 3 masne kiseline, a ima manje masti i holesterola, posebno u odnosu na crveno meso. Omega 3 masne kiseline moraju da se unose kroz hranu jer ljudski organizam nije u stanju da ih stvara, a neophodne su za razvoj mozga. Istraživanja su pokazala da uvođenje ribe u ishranu bebe do 9. meseca smanjuje rizik od pojave ekcema i drugih problema sa kožom.
Ribu za bebu možete u početku kuvati, a kasnije (od osmog meseca) je pecite u rerni ili spremajte na roštilju. Pri pripremi je dozvoljeno da dodajete maslinovo ulje i biljne začine. Ukoliko je kuvate, vreme potrebno da bude gotova je deset minuta. Proverite da li je gotova tako što ćete je ubosti viljuškom. Ako se lako odvaja od viljuške, znači da je gotova. Pri pečenju, potrebno je deset minuta sa jedne strane za parčiće debljine dva i po centimetra. Dok je pri prženju vreme pripreme pet minuta po svakoj strani.
Većina studija ističe važnost DHA, koji se nalaze samo u ribi, za razvoj mozga fetusa i novorođenčeta. Ističe se i pozitivna veza između dovoljnog unosa esencijalnih masnih kiselina i DHA i mentalnog i psihomotornog razvoja te poboljšane sposobnosti učenja deteta predškolskog uzrasta. S obzirom da se deficit esencijalnih masnih kiselina i DHA povezuje sa nekim poremećajima, poput poremećaja pažnje i hiperaktivnog poremećaja (ADHD) kao i disleksije i dispraksije, smatra se da dovoljan unos tih nutrijenata smanjuje rizik od navedenih poremećaja.
Osim toga, deficit DHA može imati za posljedicu slabu oštrinu vida, što je razumljivo kada se uzme u obzir da je DHA ključna za optimalno funkcionalno sazrevanje mrežnice i vidnog korteksa. Da vas podsetim dokzsaheksaenske kiseline ili skraceno DHA se nalaze u ribi.